Historia
Pałac Przyborów to nie tylko piękno architektury, ale także miejsce z bogatą historią udokumentowaną w archiwach. Od 1812 właścicielami pałacu byli niemieccy szlachcice z rodu von Engelmann, którzy nadali mu imponującą historię. Jeden z nich, Kurt von Engelmann, pełnił nawet ważną funkcję nazywaną "Landrat" w Wohlau czyli obecnym Wołowie, co oznaczało, że miał szeroką władzę wykonawczą, także nad policją. To właśnie on wybudował pałac i przeprowadził się ze starej siedziby. Pałac był także ostatnią siedzibą niemieckiego właściciela Wilhelma von Engelmann, który opuścił go w 1945 r. wraz z całą rodziną, zabierając ze sobą cały dobytek pomieściły na dwóch wozach konnych. Żyjąca nadal jego pasierbica, pani Anna Maria von Lossow, określa pałac słowem Schloss (zamek). Podobno tak mówiła o nim cała rodzina von Engelmann.
Po wojnie pałac przez jakiś czas miał różne przeznaczenia, między innymi był siedzibą Państwowego Przedsiębiorstwa Rolnego w Wińsku oraz Klubu Prasy i Książki RUCH. Warto podkreślić, że pałac Przyborów to nie tylko zwykła budowla, ale miejsce, gdzie kryje się fascynująca historia, o której bardzo dużo już wiemy, ale będziemy ją nadal badali.
Prace restauratorskie
Krakowskie Szkoły Artystyczne wykazały się ogromem starań i piękną wizją, kiedyż to zakupiły zniszczony pałac na licytacji prowadzonej przez Agencję Rolną Skarbu Państwa w 2013 roku. Budynek był w fatalnym stanie - wszystkie instalacje rozkradziono, okna zostały rozbite, piece rozłamane, zniszczony dach sprawił, że stropy grożą zawaleniem. Mimo to, szkoły postanowiły podjąć wyzwanie odrestaurowania i przywrócenia.
Natura
Jezioro, będące starorzeczem Odry i otaczający park tworzą niepowtarzalny nastrój dzikiej przyrody. Dzięki opiece stowarzyszenia "Okoń", jezioro było systematycznie zarybiane, a płocie, karpie i sumy zagościły w jego wodach. Odbywają się tam również migrujące łabędzie, których para wraz z dziećmi stara się obronić przed wpływem innych łabędzi. W parku można podziwiać piękne ptaki i drzewa, a także obserwować bobry, którzy mieszkają nad brzegiem jeziora. Chcemy się tym pięknem podzielić jak tylko Pałac zostanie otwarty dla szerszej publiczności.